Cenově zajímavé řešení pro spolehlivě dostupná podniková data s využitím IBM FlashSystem

Pamatujete si disková úložiště IBM Storwize? Před mnoha lety se jich prodávalo velké množství, pak ale konkurence přišla s lepšími parametry. Aktuálně jsme ale jejich IBM nástupce vybrali pro jeden námi doporučovaný scénář. 

Nepřestáváme totiž pečlivě sledovat technologický vývoj a nové generace některých IBM úložišt aktuálně nabízí velmi zajímavé vlastnosti, které nám umožňují je použít pro vybrané situace. A při daných potřebách by zákazníky námi připravené řešení mělo hodně zaujmout.

Proč s tímto scénářem a řešením přicházíme

Dlouhodobě se snažíme držet jednoho pravidla, naše řešení IT infrastruktury vždy navrhujeme s co nejvyšší dostupností. Nebo chcete-li tak, aby zákazník dostával komplexní sadu hardwarových a softwarových vlastností, které zaručí, že se o IT infrastrukturu bude muset starat co nejméně a ta pak bude schopná fungovat i při poruše nebo plánované odstávce i poloviny hardwarových boxů. A tedy tak, aby zákazníkovi fungovaly všechny kritické aplikace a systémy a jeho uživatelé mohli nerušeně pracovat. V konečném důsledku to znamená, aby se firmy a organizace mohly především věnovat svému předmětu podnikání.

To se dá udělat různě, ale jedním z osvědčených způsobů je mít k dispozici ne jedno, ale dvě disková úložiště fungující navenek jako úložiště jediné, s totožnými daty na obou. Právě IBM Storwize nebo spíš aktuálně IBM FlashSystem, jak se jmenuje v dnešní době, tohle splňují bez dalšího dodatečného hardware. Tedy samy o sobě, jenom díky jejich konfiguraci do tzv. Stretch Clusteru.

Naše řešení postavené na vybraných modelech IBM FlashSystem

Nejnižší model polí IBM FlashSystem, který umí zmiňovaný Stretch Cluster, nese označení 5035, a proto jsme ho vybrali i jako základní variantu pro námi nabízená řešení.  

Další vyšší model 5200 v sobě může mít navíc zajímavou vychytávku, speciální formát paměťových médií - IBM FlashCore Modules. Tento model o velikosti 1U (tzn. jedna motážní jednotka v racku) osazený 12ks modulů FCM o kapacitě 38,4TB, tak dosahuje ve zmíněném 1U obrovské hrubé kapacity a to celých 460TB. Uvědomíme-li si, že disková pole dnes běžně disponují funkcemi na redukci dat jako jsou deduplikace a komprese, pak v případě IBM FlashSystem 5200 nacpete do výšky 1U v racku bez problémů i 1,5PB a více dat.

Další dostupné řady polí IBM FlashSystem

K dispozici je v dnešní době několik řad IBM FlashSystem polí. K řadě 5000 se přidává ještě řada 7000 a 9000. IBM Flash System lze také sdružovat do clusterů několika stejných polí. Celková kapacita i výkon tak dále stoupá.

Špičkové technologie, které můžete mít k dispozici

Moderní disková úložiště a IBM FlashSystem k nim dnes bezesporu opět patří, podporují nejnovější technologie pro ukládání dat. Které to jsou? Píše a diskutuje se o nich neustále - NVMe a SCM.

NVMe diskové jednotky využívají připojení přímo do PCIe sběrnice, obcházejí tak často diskový řadič, tedy komponentu, která SSD diskům docela významně ubírala na výkonu. Paměťové čipy jsou u NVMe i SSD stejné, ale zmíněný způsob připojení propůjčuje diskovému úložišti osazenému NMVe technologií vyšší výkon a především nižší latenci. Právě latence mohou být pro některé "nenažrané" aplikace zásadní - zkrátí se tak odezvy systému pro koncové uživatele. 

SCM moduly, tj. Storage Class Memory, které mohou být v IBM FlashSystem použity dále zlepšují výkon a snižují latence pole, jsou k dispozici od kapacit 375GB až do 1,6TB. Tato moderní technologie se používá např. v serverech, pomocí modulů SCM navyšujeme velikost paměti, jsou levnější a mají větší kapacitu. Starší disková pole osazená točivými disky nabízela latence v řádech jednotek až desítek milisekund, nahrazením točivých disků disky SSD jsme se dostali někam pod jednu milisekundu, NVMe nám umožní dosahovat stovek mikrosekund a SCM dokonce desítky mikrosekund. To už je pořádný fofr, co říkáte?

Cena řešení vás možná bude šokovat

Každá technologie, tedy i ta pro ukládání dat má svou cenu. V předchozích odstavcích jsme si popisovali některé unikátní vlastnosti diskových polí IBM FlashSystem, řada z nich je pro budování IT infrastruktury s vysokou dostupností i výkonností klíčová. Cena ale pro taková řešení bývá ještě důležitější.

Se dvěma poli IBM FlashSystem 5035, kdy každé má cca 15TB hrubé kapacity, má FC porty a tříletou záruku, se dostaneme bezpečně pod 1 milion Kč a někdy až k 800 tis. Kč bez DPH. A to tedy vůbec není špatné!

Kdy tedy naše řešení s IBM FlashSystem použít?

Pokud se zabýváte potřebou ve vaší organizaci vybudovat vysoce dostupnou IT infrastrukturu přes dvě datová centra a hledáte pro takové řešení i velmi příznivou cenu, rozhodně zvažte námi připravený scénář.

Disková pole IBM FlashSystem, která v něm využíváme a jejich nejmodernější technologie pro ukládání dat jako NVMe i SCM, ale také pokročilé integrace např. do VMware, jsou něco, co v dané situaci pro vás bude mít velkou hodnotu.

Kontakt na AC specialistu a poptávka

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte specifické dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialistu Petra Kubíčka na e-mailu petr.kubicek@autocont.cz.

S obchodní poptávkou se obraťte na svého AUTOCONT obchodníka. Pokud ještě nepatříte k našim zákazníkům, vyhledejte kontaktní údaje našeho nejbližšího regionálního centra. Jsme nablízku v každém kraji a rádi vám pomůžeme s jakoukoliv IT potřebou vaší organizace.

Chcete více informací?