Výhody různých HPE řešení pro ukládání dat ve středně velkých a menších organizacích

Svět se někam řítí. Překotně, často nepředvídatelně, chaoticky. O co se ale lze vždy opřít při volbě technologie datacentra, je jistota silného a logicky uvažujícího vývojářského zázemí společnosti Hewlett Packard Enterprise.

Jak vybíráme technologie do datových center?

Při návrhu vždy zvažujeme spoustu nejrůznějších požadavků, pokud možno ve všech jejich souvislostech. Primárními parametry jsou velikost potřebného serverového výkonu a kapacity úložiště. A jaké jsou ty další? Možná nejdůležitější je dostupnost. Definujeme si, jak často a jak dlouho může datacentrum nebo jeho část přestat fungovat. Vysokou dostupnost řešíme jak pro jediné datové centrum, tak ale stále častěji i pro datacentra dvě. V této geografické dostupnosti mohou být datacentra od sebe vzdálená několik metrů, třeba jen v rámci firemních budov, ale také mnoho kilometrů.

Po definici základních parametrů IT řešení, se do návrhu můžeme pohroužit hlouběji, protože tady to teprve pořádně začíná. K dispozici máme minimálně dva základní směry řešení, klasické – servery a diskové úložiště anebo hyperkonvergenci, kdy servery doplňujeme o interní diskovou kapacitu a diskové úložiště budujeme nad nimi. A protože servery jsou v klasickém i HCI řešení prakticky stejné, chtěli bychom se na základě našich zkušeností z mnoha projektů v tomto příspěvku pověnovat především HPE úložištím. A to z pohledu, v jakých situacích která zvolit.

Podniková úložiště HPE MSA pro jednoduchá a levná řešení

Pro standardní nenáročná řešení rádi nabízíme disková úložiště řady HPE MSA. Používáme je pro návrhy jednoho úložiště s několika připojenými servery. Protože pracovat ve dvojici úložišt, s možností přečkat bez výpadku odstávku nebo poruchu jednoho z nich, tato technologie prostě neumí.

Až čtyři servery se ale u tohoto řešení dají připojit napřímo, a tím se zmenšuje počet fyzických zařízení, která je nutné nakoupit, dále konfigurovat a spravovat. Úložiště HPE MSA lze osadit jak SSD, tak klasickými točivými disky, výkonnost v případě SSD je zde dostatečná, výbava dalšími pokročilými vlastnostmi úložišť je slabší. Pokud vám ale žádné pokročilé vlastnosti nechybí, rozhodně jděte do HPE MSA!

 

Řada HPE Primera pro vysoký výkon, dostupnost a virtualizaci

Disková úložiště střední třídy byla dlouhou dobu u HPE zastoupena veleúspěšnou stálicí 3PAR, kterou jsme prodávali hodně a rádi, nyní máme k dispozici nástupce v podobě HPE Primera. Toto úložiště se skvělým výkonem má mnohem modernější hardware se specializovanými obvody, na stále se opakující operace a pro vysokou dostupnost lze spojit dvě úložiště HPE Primera do tzv. Stretch Clusteru. Díky tomu odolá vaše IT infrastruktura bez přerušení běhu aplikací, poruše jednoho ze dvojice úložišt a bez problémů lze plánovat odstávku poloviny datacentra či jednoho ze dvou.

Tato řada má i mnoho pokročilých funkcí pro inteligentní práci s daty, připravenost na běh nejrůznějších typů aplikací a nejmodernějších způsobů nasazení, třeba i v prostředí s kontejnery. Využívá i portál HPE InfoSight, vybavený strojovým zpracováním nasbíraných telemetrických dat a díky umělé inteligenci dokáže analyzovat chování konkrétního úložiště v porovnáním s jinými provozovanými na celém světě. HPE Primera může být ještě stále vybavena jak SSD, tak točivými disky. Pokud hledáte řešení pro náročná prostředí či databáze, větší virtualizované clustery, řešení pro dvě datová centra či velkou míru integrace pole s VMware vSphere, pak je tato řada jako stvořená pro vás.

HPE Nimble Storage pro standardní zátěž, maximální dostupnost i dHCI

Tato řada střední třídy je zajímavou specialitou. Jednak proto, že byla od začátku vyvíjena společně s portálem HPE InfoSight a též proto, že HPE toto klasické úložiště řadí mezi hyperkonvergovaná řešení. HPE NIMBLE Storage můžete pořídit jako klasické úložiště vybavené SSD nebo točivými disky, tedy v provedení ALLFlash nebo hybridním. Můžete ho ale pořídit také jako součást uceleného řešení NIMBLE dHCI.  HPE zde hovoří o disagregované hyperkonvergované infrastruktuře, tedy řešení s několika servery, jedním nebo dvěma úložišti, nízkolatenčními ethernet přepínači, to celé doplněno o softwarový balík, předinstalovaný právě na NIMBLE Storage. Když se spustí, vytvoří automatizovaně a rychle celé IT prostředí, připravené pro provoz VMware virtuálních serverů.

Tohle úložiště lze nasadit prakticky na jakoukoliv standardní zátěž - do jednoho datacentra s virtualizační platformou na několika serverech, do dvou datových center jako Stretch Cluster nebo jako primární a DR řešení. A cenově je na tom NIMBLE ještě o něco lépe, než HPE Primera. Největší devizou řešení je extrémně propracovaná vazba do HPE InfoSight, která využívá bezmála deset let trvajícího sbírání a analýzy dat ze všech systémů po světě. Mimochodem, za InfoSight nic neplatíte a propojit do něj můžete bezpečně i servery a těžit pak z pohledů do infrastruktury přes jediné rozhraní. Díky InfoSightu dnes HPE může uvádět dostupnost dle skutečnosti, na základě sledování poruchovosti všech svých zařízení. NIMBLE má 99,9999%, tedy během roku může být nefukční jen necelou minutu!

Čistokrevná HCI řešení HPE

A co jsme ještě nezmínili, pokud se bavíme o IT infrastruktuře na komponentách společnosti HPE? O čisté hyperkonvergenci. Žádná velká IT firma dnes na trhu nenabízí pouze jedno hyperkonvergované řešení, ani u HPE tomu není jinak.

Pro nejmenší potřeby se jedná o produkt StorMagic, pro řešení plně konfigurovatelná, pokrývající prostředí od dvou do mnoha desítek serverů ALLFlash nebo hybridní, nabízí HPE VMware vSAN Ready nody, Microsoft Azure Stack Ready nody, nebo NUTANIX Ready nody. Tedy předpřipravené ověřené konfigurace serverů, na kterých pak lze tři poslední jmenované HCI technologie provozovat. HPE má ale i jednu HCI lahůdku, a tou je HPE SimpliVity. Naše zkušenosti s jednotlivými HCI řešeními společnosti Hewlett Packard Enterprise vám nasdílíme v dalším příspěvku.

Srovnání vlastností a cen jednotlivých HPE technologií

V náznaku jsme graficky zobrazili zásadní vlastnosti různých IT technologií společnosti HPE, které v AUTOCONTU používáme při návrhu IT infrastruktury. Z obrázku je patrné, že všechny popisované technologie se hodí pro řešení do jediného datového centra, kromě HPE MSA, pak jsou také všechny použitelné ve dvou datových centrech.

Hyperkonvergované řešení HPE SimpliVity začíná cenově těsně nad HPE MSA a pod HPE NIMBLE, ale vzhledem k jeho možnostem, co do počtu nodů, může být samozřejmě i mnohem finančně náročnější - uvědomme si ale, že v jeho ceně jsou už i servery, což u všech ostatních technologií neplatí.

V obrázku je i řada HPE Alletra, ale protože jsme se chtěli v tomto článku věnovat především řešením pro menší a střední zákazníky, tuto část rozsáhlé větve HPE úložišť jsme záměrně vynechali, přestože i v ní najdete modely použitelné jinde, než pouze v enterprise prostředí. Rádi vám i v této oblasti poskytneme konzultaci pro vaše individuální potřeby.

HPE řešení můžete mít i formou služby

Výše nabízené technologie vám dodáme i formou služby - pomocí servisní smlouvy AUTOCONT, s využitím konceptu služeb HPE GreenLake.  Tedy všechny popsané produkty si můžete koupit celé najednou, ale můžete je také platit měsíčně, a to pouze podle toho, kolik výpočetního výkonu a diskového prostoru skutečně spotřebujete. Fyzicky přitom můžete mít všechno ve svých datových centrech nebo umístěné u některého poskytovatele služeb datových center.

Vybudujete si tak svůj vlastní privátní cloud, který se chová podobně, jak jste možná zvyklí, pokud konzumujete některé služby veřejných cloudů. Stejně si budete definovat parametry potřebných aplikačních serverů a úložiště, stejně budete dostávat měsíční vyúčtování podle spotřebovaných prostředků a stejně budete schopní jejich množství dynamicky měnit.

 

Kontakt na AC specialisty a poptávka

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte specifické dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialisty Petra Kubíčka či Petra Ježka.

S obchodní poptávkou se obraťte na svého AUTOCONT obchodníka. Pokud ještě nepatříte k našim zákazníkům, vyhledejte kontaktní údaje našeho nejbližšího regionálního centra. Jsme nablízku v každém kraji a rádi vám pomůžeme s jakoukoliv IT potřebou vaší organizace.

Chcete více informací?