Současnost a budoucnost využití Apple MacBook a iPad Pro v podnikovém prostředí

Novinky roku 2021 vybavené Apple procesorem M1 přinášejí do firem a organizací další impulzy, proč přemýšlet o využívání Apple platformy v různých oblastech podnikových činností a zapojit do nich i nové MacBooky a iPady.

Apple připravil se svými, posledními, uvedenými produkty typu MacBook a iPad Pro velkou revoluci v celém počítačovém světě. Do již tak konzistentního ekosystému iOS doplnil i vlastní procesor s označením M1. Ke známým vlastnostem Apple produktů jako je jednoduchost používání, extrémně dlouhá životnost a bezporuchovost systémů či mnohem vyšší odolnost platformy proti kyberútokům, tak bylo přidáno další zásadní zvýšení pracovního výkonu, výdrže na baterie a kvality zobrazování. A to vše za zajímavé ceny.

Dané vlastnosti jsou v době vyšší mobility práce, většího množství současně používaných aplikací i nových způsobů komunikace velmi užitečnými prvky pro využití ve firmách a organizacích. A to i tam, kde pro začlenění Apple produktů do prostředí, kde dominují Windows a Microsoft Office, panovaly obavy. S nasazením, správou a provozem koncových zařízení totiž pomáhají i stále lepší softwarové nástroje Apple a služby kvalitních integrátorů, jakým se snaží být i AUTOCONT.

Technologie Apple ve světě firem a organizací

V podnikovém prostředí mnoho let dominují aplikace Microsoftu. Jak známo, Windows samotné a nativní programy pro Windows lze na Apple platformě spustit pomocí virtualizátoru. Apple produkty s procesory Intel jej mají delší dobu k dispozici, pro koncová zařízení s novými procesory M1 se dokončuje. Programy Microsoft Office jsou ale přímo dostupné ve variantě pro Apple a dalším rozmáhajícím se trendem je využívání cloudových verzí Office 365 či Microsoft 365. Většina moderních organizací navíc masivně přechází i v oblasti dalších podnikových řešení na web-based aplikace.

Pokud chcete naskočit na vlnu uceleného Apple ekosystému se vším všudy, tento výrobce nabízí i obsáhlý set vlastních kancelářských aplikací v hodnotě několika tisíc korun zcela zdarma. Tři základní se jmenují Keynote, Numbers a Pages. Tyto aplikace jsou kompatibilní se standardy kancelářských aplikací a prostředí Microsoft Office a jsou navíc optimalizované pro Mac, iPad i iPhone. Z pohledu dotykového ovládání mají vylepšené vlastnosti, které jejich uživatelé doslova milují.

MacBooky s procesory M1 či Intel

Informací o revolučním čipu Apple M1 je v médiích opravdu hodně a možná jste je zaregistrovali i vy. Čip vzbudil velkou pozornost zejména díky výkonu, který Apple uvádí. Pětkrát rychlejší grafika, o 6 hodin delší výdrž, tišší provoz, dvakrát rychlejší SSD a mohli bychom pokračovat. Mnoho lidí očekávalo, že Apple nasadí u nových produktů MacBook s extrémně lepším výkonem i kvalitou zobrazování, vyšší cenovku. Opak je však pravdou. 

Kdo tedy potom potřebuje MacBook s procesory Intel? Odpověď je prostá. Pokud využíváte nativní Windows aplikace, klasické aplikace typu "tlustý klient", starší ERP aplikace či vybrané robustní Adobe aplikace, doporučujeme se aktuálně držet procesorů Intel. Pokud totiž na svých zařízeních budete potřebovat už dnes spouštět virtualizátor, který zajistí současný běh aplikací pro Windows i Mac, jako třeba známý Parallels, je verze s procesorem Intel ihned dostupnou variantou. 

MacBooky s procesory Apple M1 naopak již dnes doporučujeme uživatelům, kteří pracují s aplikacemi primárně ze světa Apple, používají Microsoft Office aplikace určené pro Apple či jejich cloudové verze a jejich organizace již převážně pro svůj chod využívají progresivní webové aplikace. I oni se ale brzy nových verzí virtualizátorů a Windows spustitelných na M1 dočkají.

iPad Pro nově s čipem M1

Apple iPad Pro je už několik let jedním z nejvýkonnějších tabletů na trhu. My věříme, že nová, již 5. generace s velikostí displejů 11" či 12,9", tuto pozici na trhu  ještě více podtrhne. Otázkou však zůstává, k čemu vlastně majitel takový výkon a kvalitu zobrazení využije?

iPad Pro s čipem M1 se dokáže v současném podnikovém světě plném multitaskingu a nových způsobů komunikace uplatnit jako plnohodnotný počítač s extrémní výdrží provozu na baterie. Kvalita zobrazení je navíc zcela někde jinde, fenomenální svítivost je až 5x vyšší a frekvence displeje (120Hz) je až 2x vyšší než u notebooků. Uživatel tohoto produktu s přední kamerou 12 megapixelů bude působit při konferenčních videohovorech, jak z jiného světa.

Dotykově optimalizované aplikace jdou ruku v ruce s dokonalým perem. Nový Magic Keyboard má plynule nastavitelný úhel naklonění, podsvícené klávesy a integrovaný trackpad. Skvělý multitasking tomu všemu navíc dodá pocitu, že s tímto profesionálním tabletem, bude jeho uživatel pracovat efektivněji než s podnikovým počítačem.

Služby pro nasazení a správu Apple ve firemním prostředí

AUTOCONT dokáže k prodeji nových Apple zařízení nabídnout nástroje a služby pro rychlé nasazení i pro správu a řízení prostředí koncového uživatele. Zařízení Apple mají vestavěnou podporu zabezpečené správy, což umožňuje efektivně měnit nastavení a monitorovat dodržování podnikových zásad, nasazovat aplikace, nastavovat bezpečnostní funkce a v případě potřeby i mazat firemní data na zařízeních. Vše bezdrátově, na dálku. Správu lze provádět nenásilně a přitom chránit firemní data, aniž by bylo nutné zamykat nebo vypínat funkce.  

Apple dnes nabízí velmi užitečné nástroje pro rychlé nasazení Apple produktů do podnikového prostředí. Zaměstnancům pak stačí už jen zapnout nový Mac, iPad nebo iPhone a zařízení se samo spojí s předkonfigurovanými šablonami na serverech a automaticky začne instalace všeho potřebného.

Apple Business Manager a Apple School Manager jsou portály pro správu zařízení a distribuci spravovaných aplikací v dané organizaci. Jde o webové portály, které pomáhají s nasazováním iPadů, Maců, iPhonů i Apple TV. Snadno v nich lze pro zaměstnance zařídit přístup ke službám Apple, nastavit registraci zařízení a distribuovat bezplatné i placené aplikace i jejich data uživatelům, a to všechno z jednoho místa.

Kontakt na AC specialistu a poptávka

Pokud vás informace k této oblasti naší nabídky zaujaly, máte specifické dotazy či zájem o upřesnění k vaší konkrétní situaci, kontaktujte AC specialistu Martina Černíka na e-mailu martin.cernik@autocont.cz.

S obchodní poptávkou se obraťte na svého AUTOCONT obchodníka. Pokud ještě nepatříte k našim zákazníkům, vyhledejte kontaktní údaje našeho nejbližšího regionálního centra. Jsme nablízku v každém kraji a rádi vám pomůžeme s jakoukoliv IT potřebou vaší organizace.

Chcete více informací?