Pošli pohlednici

Jelikož je Internet plný zločinu (kybernetický zločin je prý spáchán každých 10 sekund) a podvodníci jsou skoro na každém druhém rohu (webu nebo sociální síti), tak bychom měli být stále na síti ve střehu.

Občas uživatel nemá ani šanci rozpoznat, že se na něj sápe nějaký kriminálník a je oloupen, než by mrkl okem. Občas se setkáme s opravdu bizarními pokusy. Na jeden jsem nedávno narazil. Začnu zeširoka, pamatujete si ještě na takovou „zábavu“ nebo snad „hru“, která spočívala v rozesílání pohlednic?

Princip pro ty, co si nepamatují nebo nezažili, byl zhruba tento: „Jednoho dne jste dostali dopis, v němž bylo uvedeno cca 5 adres s instrukcemi, abyste na tyto adresy poslali pohlednice a pokud jste tak měli učinit, tak vám následně v krátké době mělo dojít cca 10 nebo 15 jiných pohlednic z celého světa. Přidána byla pohrůžka, že pokud nic nepošlete, porušíte řetěz a zkazíte jiným hru a radost (pěkná manipulace).“ Jestli to fungovalo nevím, nikdy jsem nic neposlal.

Nyní se na Internetu, tedy zejména na sociálních sítích, objevila nabídka na zbohatnutí. Stačí, když na v reklamě uvedené účty pošlete nějaké bitcoiny. Zejména na Twitteru je možné najít lákadla uvádějící, že pokud pošlete 0,05 až 5 bitcoinů nebo 0,5 až 50 ethereum na vyjmenované adresy, vrátí se vám až desetkrát více. A kdo z nás by nechtěl být bohatý, tak říkajíc zadarmo. Celá tato "filantropie" se zaštiťuje jménem Elona Muska (nebo Tesly) nebo Johna McAfee, případně jiné celebrity. Pokud kliknete na link a přejdete na stránku podvodníků, můžete třeba vidět aktuální stav kryptoměn, které ještě zbývají k "rozdání" a "živě" probíhající transakce, a to vše s úmyslem zmanipulovat potenciální oběť podvodu k rychlé akci. Na stránkách jsou také falešné recenze tvrdící, že to skutečně funguje.

A teď ta ještě bizarnější část. Pokud si myslíte, že takovým podvodem nelze nikoho napálit a že na tohle nikdo "neskočí", mýlíte se. Jeden ze sledovaných účtů vykázal (Tesla Bitcoin) skutečné příchozí platby v hodnotě 0,4 bitcoinu, což odpovídá asi 4500 USD a to zhruba za hodinu. Odchozí platby samozřejmě z daného účtu nedohledáme.

Zopakuji tedy znovu, že Internet je plný podvodů, lží a falší, které na Vás a Vaše uživatele číhají. Abyste odolali, je potřebné nejenom implementovat odpovídající technické prostředky, ale také budovat u svých uživatelů odpovídající bezpečnostní povědomí. Lidský článek je vždy ten nejslabší, proto školte své uživatele v bezpečnosti a upozorněte je na sociální manipulace, na nebezpečí, které představují.

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-). AUTOCONT ví jak.
 

Chcete více informací?