Phishing

Na začátku roku si zrekapitulujme, co víme o phishingu.

Podle statistik, které naleznete na internetu, zjistíte, že cca 90 % všech škodlivých kódů je dnes doručeno svým potenciálním obětem prostřednictvím podvrženého emailu. Phishing je asi nejlépe možno popsat jako manipulaci, kdy se útočník (a říkejme mu podvodník) pokouší pomocí smyšleného příběhu vylákat z oběti její hesla k účtům nebo ji přesvědčit k otevření a spuštění přílohy. Počátek tohoto podvodu můžeme stopovat k tzv. nigerijským dopisům, nebo možná ještě dále do středověku, kdy se Evropou šířila zkazka o španělském šlechtici, jenž upadl do zajetí. Ze zajetí je možné jej vykoupit a určitě se každému, kdo pomůže, za svou spásu odmění. No to určitě.

V roce 1971 „vynalezl“ Ray Tomlinson „zavináč“ a dalo by se říct, že se nám narodil email. To už je letos z něj teda padesátník. Email jako komunikační prostředek umožnil od svého vzniku odesílat zprávy a tím výrazně zrychlit a zjednodušit komunikaci. Mohli jsme rychleji posílat zprávy, mohli jsme rychleji a vlastně anonymně posílat příběhy. V roce 1978 pak odeslal Gary Thuerk hromadnou zprávu a teď se podržte, 397 uživatelům ARPANETU. Narodil se nám tedy také spam. Jeho čin byl však tehdejší IT komunitou považován za tak zavrženíhodný, nedůstojný a odporný, že se po téměř 10 let nikdo o nic podobného nepokusil. Je pravda, že se tehdy asi všichni uživatelé navzájem znali (nadsázka 😊).

Po 10 letech už uživatelů přibylo, a tak 12. dubna 1994 (že by nějaké přelomové datum? 12.4.1964 první člověk ve vesmíru, 12.4.1981 první let raketoplánu…) začali dva imigrační právníci hromadně rozesílat zprávy s nabídkou svých služeb. Tito dva právníci se jmenovali Laurence Canter a Martha Siegel a posléze napsali knihu, která praktiku spamu obhajovala. A hned v následujícím roce se objevily první emaily předstírající, že jsou od správců poskytovatele internetu AOL, které se snažily z obětí vylákat přihlašovací údaje k jejich účtům. No a od té doby to už jelo.

S novým tisíciletím se nám objevily v emailových zprávách první škodlivé kódy a podvrhy jsou stále dokonalejší.

A víte, co říkají hackeři? Hackeři říkají, že hacknout hardware trvá i 3 měsíce, hacknout software trvá i 3 týdny, hacknout uživatele trvá většinou 3 minuty!

Pokud nevíte, jak sestavit efektivní školící program, co byste měli udělat hned a co počká, jaký školící program je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká, za zeptání nic nedáte. AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?