Pád Wall Streetu

Médii proletěla již druhá letošní zpráva o úspěšných operacích Europolu a jednotlivých bezpečnostních agentur USA, Německa, Holandska, Finska a dalších zemí.

Tentokrát je výsledkem jejich společné operace uzavření DarkWeb tržiště - Wall Street Market. DarkWeb je ta část obsahu webu (Internetu), která je umístěna v tzv. Darknetech, tj. překryvných sítích, které využívají Internet, ale jsou přístupné pouze prostřednictvím speciálního softwaru nebo konfigurace. Darknety zahrnují jak malé peer-to-peer sítě, tak i velké a populární sítě jako například Freenet, I2P nebo Tor. Vzhledem k tomu, že DarkWeb nabízí anonymitu, mohou se zde nacházet stránky s ilegálním obsahem, jako například prodejem drog, falešných identit, kradených kreditních a debetních karet, čísel bankovních účtů, zbraní, atd. V rámci diskuzních fór se setkáme s kontroverzními a nelegálními tématy, na úložištích nalezneme i nelegální pornografii.

Pád Wall Streetu tedy není o pádu akcií na burze, ale o úspěchu v boji se zločinem (přes zmiňovaný Wall Street Market se prodávaly hlavně drogy). Obdobně se i finské úřady vypořádaly se Silkkitie (také známé jako Valhalla) a zejména pak německé úřady v lednu až březnu v rámci operace SaboTor ničily tržiště AlphaBay a Hansa. Škoda jen, že ve zprávách nejsou zatím zmiňovány i nám bližší úřady, protože i v sousedním Rakousku existuje útvar SOKO Clavis, který celkem úspěšně bojuje s kybernetickým zločinem. Kybernetický zločin je stále více a lépe propojen s „klasickým“ zločinem a stále víc se rozšiřuje a roste. Ostatně v Česku došlo v roce 2018 meziročně k 20 % nárůstu evidovaných trestný činů na Internetu a v globálním měřítku je uváděno, že kybernetický zločin je spáchán každých 10 sekund.

DarkWeb je skutečně záležitost policejních orgánů, ale to, co můžeme udělat my, je nepomáhat zločinu. Naši uživatelé jsou vystaveni nepřetržitému útoku ze všech stran a technická opatření samozřejmě na všechno a všechny situace nestačí. Je potřebné naše uživatele připravovat a vzdělávat a potom se nestane například, že si stáhnou generátor lajků, ke svým Facebook příspěvkům.

Jednoduchá aplikace, která je snadno dostupná a má vytvořit spoustu umělých lajků (třeba je to pro někoho skutečně důležité). Taková aplikace však po našem uživateli chce, aby zadal heslo ke svému profilu, aby tam mohli lajky generovat, samozřejmě lajky negeneruje a heslo končí, kdo ví kde. Věřte, nevěřte, ale stává se to …

Pokud tedy chcete poradit jak školit své uživatele, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-), AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?