Hesla

Hesla, to jsou takový evergreen bezpečnosti. Jejich ochrana je základním prvkem bezpečnosti informačních systémů a soukromí každého uživatele.

Na jaře uveřejnil Avast zajímavou informaci, že až 95% všech českých uživatelů nepoužívá vhodná hesla a téměř 45% všech Čechů používá stejné heslo k autentizaci u více účtů. Mimochodem, uvědomujete si, že pokud používáme v hesle velké písmeno, píšeme jej obvykle jako první a že číslice naopak zpravidla obsazují poslední místa v řetězci.

Kde se však heslo vzalo? Myslím tím heslo do počítače.

Různé zdroje uvádějí, že první použití hesla se datuje k roku 1961 na Massachusetts Institute of Technology (tedy slavné MIT). První hesla se začaly používat na operačním systému s názvem Compatible Time-Sharing System (CTSS), což byl první systém umožňující sdílení systému v reálném čase a byl provozován na IBM 709 (spuštění v listopadu 1961).

Procesor umožňoval práci až tří uživatelů současně, přičemž každý z nich měl k dispozici vlastní konzoli. Aby měl každý z uživatelů zajištěn adekvátní přístup ke svým souborům (využívali stejné úložiště a souborový systém) a aby každý z uživatelů čerpal odpovídající čas, bylo zavedeno použití hesla. Jednalo se o nejjednodušší řešení v situaci, kdy bylo nutné identifikovat jednotlivé uživatele. Pro identifikaci byla zvolena metoda "tajemství", které znali jen a pouze jednotliví uživatelé. S ohledem na místo, (kapacita byla velmi, velmi omezená) nebyl prostor pro dlouhé identifikační řetězce, tak vzniklo heslo. Tato hesla nebyla nijak zabezpečena a byla uložena v generickém souboru, ke kterému se váže příběh o první „hackingu“ z roku 1962.

Jeden z uživatelů (nejmenovaný profesor Allan Scherr) jednoduše vytiskl všechna hesla a využíval tím systém na úkor časových kvót svých kolegů (každý uživatel měl vyhrazeno 4 hodiny strojového času týdně). Ochrana hesla sice zní jako jakási mantra bezpečáků, ale věřte tomu, že stačí jedna chyba vašeho uživatele a informační systém se může zastavit na hodinu, den, ale třeba i na týden. Věřte tomu, že můžete přijít o své soukromí, čas, ale i o data a peníze.

Pokud nevíte, kde je největší nebezpečí, co byste měli udělat hned a co počká, jaký bezpečnostní systém je vhodný pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-) AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?