Číslo 5 žije

Půjčil jsem si název známého filmu pro připomenutí potřebnosti antivirových systémů.

Dovolím si malou odbočku, „známý film“, to, co je známý film pro mě nemusí být známý všeobecně. Nedávno jsem přednášel na škole o nebezpečí Internetu a využil jsem příkladu z filmu Top Gun a k mému překvapení, většina školáků netušila, o jaký film se jedná. On ten čas relativně rychle plyne. No a občas se z „hlubin času“ může vynořit i nějaká nepříjemnost.

Občas narazíme na diskusi s tématem - konec antivirů, antivirus je mrtev. Důvody jsou zdánlivě logické, technologie pokročily tak daleko, že se začíná uplatňovat umělá inteligence, hrozby nultého dne se dostávají do záporných hodnot a on ten antivirus spolehlivě detekuje přece jenom to, co už zná. Zbytek je trochu „alchymie“ v Sandboxu a podobné věštění. Jenomže, stále tady jsou hrozby, o kterých jsme si mysleli, že jsou dávno pryč. Je to skoro jako se spalničkami.

Netuším, kolik z nás si ještě pamatuje na Conficker? Počítačový červ, který se díky zranitelnostem dokázal sám propagovat a lezl si Internetem a počítačovými sítěmi. Poprvé se objevil před 11 lety a údajně dokázal nakazit až 15 miliónů PC. Zapomněli jsme na něj, mysleli jsme si, že vymřel jako dinosauři, pravda však je, že si žije svým životem a nadále se motá po Internetu. Podle posledních statistik ještě v roce 2017 bylo zaznamenáno přes 800.000 infekcí Confickerem! Přestože je pravda, že většina infekcí se objevila v zemích tzv. třetího světa (např. v Indii). Nicméně i u nás stále ještě přežívá spousta zastaralých operačních systémů, systémů bez bezpečnostních záplat a právě díky nim takové „zombie“ stále ještě žijí. Mimochodem nejstarší, stále aktivní škodlivý kód, který se mi povedlo dohledat je Sality z roku 2003! Narazil jsem i na „skazky“ o živých DOS virech, ale skutečný důkaz se mi nalézt nepovedlo :-), snad už jsou opravdu v hrobě.

Nezahazujme tedy náš antivirák minimálně z tohoto důvodu. Nikdy nevíme, co nás na Internetu může potkat a co na nás číhá. Stále si antivirová řešení, dnes už nazývaná jinak např. bezpečnostní řešení pro koncová zařízení, jelikož se skládají z více kooperujících komponent, vedou dobře a stále by pro nás měly být po operačním systému druhým instalovaným systémem na našem počítači. Jsou chytřejší, jsou rychlejší a jsou opravdu účinné (a to nejenom proti hrozbám z minulosti :-)).

Pokud si nevíte rady s antivirovým řešením, které vybrat, jak vybrat a které je nejvhodnější pro vás s ohledem na váš business a velikost, klidně se obraťte na AUTOCONT. Rádi Vám poradíme a jak se říká za zeptání, nic nedáte :-) AUTOCONT ví jak.

Chcete více informací?