Drsná Aconcagua

V argentinské provincii Mendoza se tyčí mohutná Aconcagua, která je nejvyšší horou And a tedy i celé Jižní Ameriky. Dosahuje výšky 6 961 metrů nad mořem a za její první dobyvatele jsou považováni dávní Inkové. Její název tak pochází z kečuánského Anco-cahuac, což by se dalo přeložit jako „Bílá stráž“.

I když Aconcagua nepatří mezi nejvyšší hory světa, její umístění v Andském horském pásmu, kde vyčnívá o více jak 1000 metrů nad okolní hory, z ní činí velmi nehostinnou horu s nepříznivými klimatickými podmínkami.

Aconcagua je také označována jako „Zlá dáma“ a to díky skrytému nebezpečí, které představuje hlavně silný studený vítr nazývaný Vieto Blanco, dosahující někdy rychlosti přes 200 km/h. Krásné slunečné počasí se může během několika hodin proměnit ve sněhovou bouři. Nejvhodnějším obdobím pro výstup jsou zimní měsíce prosinec až únor, kdy je nejstabilnější počasí a nejpříznivější teploty. Další hrozbou, která však bývá velmi často podceňována, je akutní horská nemoc. Člověk by se měl nejdříve pomalu aklimatizovat a to tak, že po každém dosažení určité výšky v ní nějakou dobu pobude a pak teprve pokračuje dále. Tělo si tak pomalu začne zvykat na nižní tlak a má možnost se s tímto faktem vypořádat. Pokud se člověk neřídí těmito zásadami, už ve výšce kolem 3000 metrů mohou nastat problémy. Před výstupem na Aconcaguu je dobré využít možnosti výstupu na jinou horu, například na El Plomo nebo Volcán San José v Chile.

Pokud má tedy někdo zájem poměřit s horou své síly, je nutné, aby měl zkušenosti z velehor a s vysokou nadmořskou výškou. Radek Jaroš tyto zkušenosti má a i v jeho plánu již probíhá denní cvičení proti horské nemoci a před samotným výstupem aklimatizace v Chile.

Nejvhodnějším nástupním místem na Aconcaguu je městečko Puente del Inca ležící v nadmořské výšce 2720 metrů jižně od Mendozy. Jde o poměrně zapadlou vesničku, kde však najdete vše potřebné k životu. Mají zde několik obchůdků s nejrůznějším zbožím, ale také restaurace a hotýlky. Je zajímavá rovněž tím, že se zde nachází pozůstatky termálních lázní zničených zemětřesením. K vidění je zde travertinový skalní oblouk, který se klene přes řeku Vacas, která je přítokem řeky Mendoza. Tento neobvyklý skalní útvar pravděpodobně vznikl působením ledu a stejnojmenných horských pramenů, které vyvěrají nedaleko. Na počátku 20. století zde vznikly rozsáhlé lázně, kde se zabývali léčbou nejrůznějších nemocí.

My vás budeme průběžně informovat, jak celá expedice Radka Jaroše pokračuje od samého začátku až po samotné zdolání dalšího vrcholu Koruny světa – hory Aconcagua.