Logo eKatalog Logo AutoCont

Chcete mít efektivnější datacentrum?

Velké množství našich zákazníků si v současné době výkonných procesorů vystačí se dvěma, třemi nebo čtyřmi fyzickými servery. V minulosti někteří z nich využívali i koncept blade šasi, aby si zjednodušili kabeláž, a daný koncept jim stále není cizí. Takovým zákazníkům jde trh naproti a nabízí ideální řešení, které oproti klasickým rackovým ale i blade řešením šetří prostor, snižuje výkonové zatížení datového centra a tím i potřeby chlazení. Navíc s ním lze získat i další moderní technologii, kterou je SDS nebo SDDC - softwarově definované úložiště nebo celé softwarově definované datové centrum.

Díky těmto technologiím získáte na serverech a serverových discích vysokou dostupnost také na storage vrstvě, což může být další důvod k takové investici. Nemusíte připojovat dražší diskové pole, které, ať už je jakékoliv třídy, je stále pouze jedno a jeho případná porucha pak znamená odstávku běhu všech vašich informačních systémů. SDS vám umožní přežít bez takové odstávky i poruchu jednoho ze dvou, tří nebo čtyř fyzických serverů, protože vaše virtuální servery budou mít stále k dispozici všechna potřebná data. Budete se pak ve větším klidu věnovat potřebnějším činnostem, než je zajišťování oprav HW. A pokud vám čtyři až osm serverů v jednom šasi nestačí? Pak přidáte další 2U šasi a jejich množství navýšíte.

Podobný koncept nabízí více výrobců a my si dále popíšeme řešení od společností DELL EMC a HPE.

Architektura Dell EMC PowerEdge FX2
Revoluční architektura serverů FX mění dynamiku datových center. Konvergované rackové šasi FX2 s výškou 2U umožňuje postupně přidávat nebo vyměňovat kompaktní a modulární stavební bloky IT, jako jsou servery, úložiště a IO, s ohledem na aktuální potřeby výpočetního prostředí.

Sdílené chlazení, napájení, připojení k síti, správa a rozšiřující sloty v šasi FX2 umožňují využití v široké řadě kombinací serverů a úložišť, přinášejí větší granularitu a vyšší efektivitu správy zdrojů IT. Servery FX můžete spravovat jednotlivě jako tradiční rackové servery a snadno je tak integrovat do vlastní metodiky správy serverů.

Můžete se však také rozhodnout pro jejich hromadnou správu s použitím řadiče Dell CMC (Chassis Management Controller) pro správu serverů i součástí šasi. Na jediné správní konzoli CMC pro zjednodušenou hromadnou správu můžete prohlížet a spravovat až 20 samostatných systémů FX2. K dispozici jsou licence CMC pro komplexní (Enterprise) nebo základní (Express) správu. Architektura FX2 zjednodušuje přidělování a správu datových center a pomáhá tak firmám k efektivnějšímu růstu. Manažerům IT nabízí praktický způsob, jak plnit požadavky náročných obchodních trendů a reagovat na nepředvídatelné zátěže.

Na obrázku je pouze jedna z mnoha možných variant, kde jsou ve skříni osazeny dva servery s interními SSD disky o velikosti 1,8“ (těch může být až 8), další dvě pozice jsou volné pro další dva podobné servery nebo dokonce další čtyři servery s poloviční šířkou. Na zadním pohledu jsou vidět redundantní napájecí zdroje, interní 10GB switche a pozice pro PCIe karty.

Kromě pevných disků umístěných přímo v serverech lze do šasi osazovat také žiletky s pevnými disky, které zaberou vždy jednu pozici, stejně jako servery na obrázku.

Architektura HPE Apollo
Společnost Hewlett Packard Enterprise má ve své nabídce několik řad moderních typů serverových šasi se společným názvem Apollo. Pro srovnání s DELL EMC FX2 platformou se zmíníme v první řadě o HPE Apollo 2000, která ve 2U dovoluje nasadit až čtyři dvouprocesorové servery.

Každý server může mít až 512GB paměti a dva porty 1GB, 10GB, 40GB Ethernet, 56 GB/s FDR InfiniBand, FibreChannel - podle toho, jak bude vypadat celá IT infrastruktura. Networking je v tomto případě vždy mimo základní skříň, takže datacentrum bude vždy zabírat minimálně 4U (2U serverové šasi a 2x1U switche).

Pevné disky SSD, SAS, NL-SAS se osazují z opačné strany než servery a mohou být v provedení 2,5“ - pak se jich vejde do šasi 25 nebo 3,5“ a těch může být maximálně 12. Navíc lze každý server vybavit dalšími disky 2,5“ nebo 3,5“.

HPE Apollo 4000 systém je odpovědí HP na poptávku po schopnosti zpracovávat a třídit velké objemy dat. Systém je kombinací serverových nodů a prostoru pro až 70 pevných disků s maximální možnou úsporou fyzického prostoru.

HPE Apollo 6000 je modulární systém, který umožňuje uživatelům řídit a rozšiřovat výpočetní kapacitu v závislosti na požadavcích provozovaných služeb. A6000 šasi poskytuje prostor pro až 10 nezávislých výpočetních nodů, které sdílí společné napájení a chlazení a optimalizuje tím spotřebu a výkon infrastruktury.

Architektura DELL EMC VRTX
Dalším podobným produktem je speciální datacentrum o velikosti 5U, které může být v provedení do klasické skříně 19“, ale také jako tower. Díky extrémně nízké hlučnosti ho lze provozovat v kancelářských prostorách bez toho, aby okolo sedící zaměstnanci museli používat hlukové tlumiče.

Platforma VRTX využívá nejnovější technologii serverů PowerEdge a funkce pro vysokou dostupnost. Může vám pomoci dosáhnout rychlé odezvy aplikací, spouštění několika aplikací vyžadujících vysoký výkon nebo nízkou latenci, fungování při špičkovém zatížení a škálování pro budoucí růst firmy.

Zajistí to až čtyři serverové uzly PowerEdge připojitelné za provozu s flexibilními konfiguracemi, které mohou podle vašich potřeb pracovat v kombinaci serverů M830 se čtyřmi sockety a blade serverů M630 se dvěma sockety (až 768GB paměti), čtyři napájecí zdroje, dvě karty SD pro redundantní hypervisory, pevné disky vyměnitelné a připojitelné za provozu. Řešení nabízí mnoho variant polí RAID upravených pro vaše konkrétní potřeby včetně volitelného řadiče PERC pro failover řadiče RAID uvnitř skříně (šasi lze kromě dvou disků 2,5, případně čtyřech disků 1,8“ do serverů M630, či dvojnásobným množstvím do serverů M830, osadit také dvanácti disky 3,5“ nebo pětadvaceti disky 2,5“). Volitelně jsou nabízeny za provozu připojitelné a vyměnitelné napájecí jednotky a ventilátory.

Správa systémů VRTX je integrována s hlavními nástroji pro správu systémů třetích stran, chrání vaše nainstalované investice a umožňuje používat to, co již znáte. Díky tomu šetříte čas a náklady na školení nových řešení správy, rozšíříte možnosti správy mimo rámec šasi (např. pro správu hypervisoru) a instalaci platformy VRTX do infrastruktury se správou nástrojem OpenManage nebo řešením pro správu systémů třetích stran, například Microsoft® System Center a VMware vCenter™.

Více info